Diagnostyka stomatologiczna
Celem diagnostyki stomatologicznej jest rozpoznanie chorób jamy ustnej, znalezienie przyczyny i podjęcie odpowiedniego leczenia.
Pierwszy etap to wywiad medyczny połączony z badaniem stomatologicznym wewnątrzustnym za pomocą lusterka i zgłębnika. Użycie lup dających powiększenie 2-6 krotne sprawia, że procedura jest bardzo precyzyjna. Makroskopowo można zdiagnozować próchnicę, ocenić stan błony śluzowej jamy ustnej i przyzębia.
W diagnostyce stomatologicznej bardzo często korzystamy z badań radiologicznych:
- RTG wewnątrzustne, to prześwietlenie zęba za pomocą promieniowania rentgenowskiego. Na RTG punktowym możemy ocenić stan tkanek twardych, próchnicę, resorbcję, ocenić stan tkanek okołowierzchołkowych, poziom kości wyrostka zębodołowego w okolicy danego zęba, kieszenie kostne, ocena leczenia kanałowego
- Zdjęcie pantomograficzne daje obraz wszystkich zębów oraz kości szczęki i żuchwy, pomaga w diagnostyce próchnicy, w ocenie zmian okołowierzchołkowych, torbieli, ocena złamań po urazach, w ortodoncji ocena zawiązków, zębów zatrzymanych, w implantologii ocena ilości kości przed wszczepieniem implantu
- Cefalometria (RTG boczne) wykorzystywane w ortodoncji do diagnostyki wad zgryzu i do przygotowania planu leczenia
- Tomografia stożkowa CBCT jedna z najnowocześniejszych metod diagnostyki obrazowej w stomatologii, pozwala uzyskać obraz w trzech płaszczyznach z możliwością rekonstrukcji 3D, dawka promieniowania jest tu 10-30 krotnie mniejsza niż w TK. Otrzymujemy wierne trójwymiarowe odwzorowanie rzeczywistego obrazu. Pozwala zobrazować tkanki miękkie, struktury kostne, zatoki, nerwy, naczynia. Znajduje zastosowanie w endodoncji, ortodoncji, implantologii, chirurgii stomatologicznej szczękowo-twarzowej, periodontologii w schorzeniach stawu skroniowo – żuchwowego.