Leczenie kanałowe pod mikroskopem
Mikroskop zabiegowy pozwala na przeprowadzenie leczenia kanałowego z dużą precyzją, dzięki powiększeniu, nawet dwudziestokrotnym widzimy więcej
– odnajdujemy ujścia kanałów, często kanały dodatkowe będące częścią systemu korzeniowego
– z dużą precyzja opracowujemy kanały zobliterowane, wąskie, zakrzywione,
– możliwe jest zamknięcie perforacji,
– usunięcie złamanego narzędzia,
– wykrycie pęknięcia korzenia.
Możemy zaobserwować szczegóły niewidoczne gołym okiem, kontrolować czystość opracowanych kanałów dlatego, zabieg wykonany w powiększeniu cechuje bardzo wysoka skuteczność.
W trakcie leczenia pacjent znajduje się na fotelu w pozycji leżącej, mikroskop zabiegowy znajduje się nad jego głową. W celu zabezpieczenia przed śliną na ząb nakładamy płat z gumy mocowany za pomocą klamry – koferdam, pozwala on na izolację pola zabiegowego.
Leczenie wykonywane jest bezboleśnie w znieczuleniu. Po usunięciu z komory i kanału zmienionej zapalnie lub martwej miazgi następuje opracowanie kanałów, poszerzenie i obfite płukanie aktywowane ultradźwiękami. Endometr pozwala na precyzyjne określenie długości. System korzeniowy zostaje szczelnie wypełniony za pomocą termoplastycznej gutaperki następnie wykonujemy kontrolne RTG.
Po zakończonym leczeniu entodontycznym bardzo ważne jest wykonanie szczelnej odbudowy zęba.
Przy niewielkim zniszczeniu części koronowej zęba można założyć wypełnienie kompozytowe. W przypadku rozległych ubytków zaleca się wykonanie nakładu, endokorony bądź wkładów koronowo – korzeniowych i korony.