Powtórne leczenie kanałowe
Rewizja leczenia endodontycznego jest konieczna w przypadku przewlekłych zmian zapalnych tkanek okołowierzchołkowych, może im towarzyszyć ból, lecz bardzo często ząb jest bezobjawowy, wykrywany przypadkowo podczas kontroli na zdjęciu rentgenowskim.
Najczęściej dotyczy to niedopełnionych kanałów leczonych w przeszłości, kiedy nie używano urządzeń pomiarowych do określenia długości kanału, niemożliwa była też kontrola radiologiczna leczenia, bo przepisy nie pozwalały na montaż aparatu rentgenowskiego w gabinecie.
Taki ząb traktowany jest jak ognisko zakażenia i w przypadku osłabienia odporności poza bólem miejscowym nasila chorobę w odległym miejscu organizmu (choroba odogniskowa).
Do chorób ogólnoustrojowych mogących mieć związek z zakażeniami zębopochodnymi zaliczamy:
Chorobę wieńcową, infekcyjne zapalenie wsierdzia, zawał m. sercowego, udar mózgu, przedwczesny poród, zapalenie nerek, reumatoidalne zapalenie stawów, powikłania cukrzycowe.
Dziś mamy dostęp do najnowszych technologii, pracujemy z dużą precyzją, po przeleczeniu kanały są szczelnie wypełnione na całej długości co potwierdza zdjęcie RTG po zakończonym zabiegu. Taki ząb po odbudowie ma szanse przetrwać długie lata. Nie stanowi źródła infekcji.
Powtórne leczenie kanałowe konieczne jest również wtedy, gdy planowane jest wykonanie wkładu koronowo-korzeniowego. a ząb jest wypełniony pastami, często resorbowalnymi, stosowanymi dawniej, nieszczelne wypełnienie staje się siedliskiem bakterii.
Warunkiem wykonania rewizji leczenia jest ocena twardych tkanek zęba, jeśli jest on bardzo zniszczony, brak warunków do późniejszej odbudowy bądź przyzębie jest w złym stanie należy rozważyć usunięcie.
Rewizja leczenia jest zawsze związana z wyższym kosztem w porównaniu do leczenia pierwotnego jest to spowodowane większą trudnością i dłuższym czasem potrzebnym do opracowania kanałów.